خبرنامه, مقالات

تغذیه و ارتباط آن با سلامتی

تغذیه و ارتباط آن با سلامتی

امام صادق (ع): ایستادن آشامیدن  آب در روز ، غذا را گوارا می سازد و ایستادن آشامیدن آب درشب، صفرا (زردآب) می آورد.

تغذیه و ارتباط آن با سلامتی

تغذیه علمی است که در آن مواد غذایی و نحوه استفاده  بدن از این مواد مورد مطالعه قرار می گیرد.

تغذیه در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها نقش دارد، زمانی  که  صحبت از پیشگیری باشد همگی یاد بیماری های غیر واگیر و مزمن خواهیم افتاد. در حال حاضر جهان در حال پیشروی به سمت بیماری های مزمن است، توجه داشته باشید که ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. طبق آمار رسمی منتشره شده از سازمان جهانی بهداشت WHO آمار مرگ و میر در جهان به شرح تصویر زیر می باشد.

این آمار آخرین بار در سال 2012 ارائه شده. طبق این آمار بالاترین  دلیل  مرگ حملات  قلبی می باشد

همانطور که در تصویر  مشاهده  می کنید حداقل  5 مورد از 10 مورد موجود در رابطه ی مستقیم با  تغذیه  می باشد.

[irp posts=”2272″ name=”روغن کنجد روغنی جادویی است”]

بیماری هایی  نظیر سکته  مغزی، بیماری مزمن  ریوی، دیابت  و فشار خون آمار بالایی  را به خود اختصاص  داده اند که در همگی موارد  ذکر شده، تغذیه نقشی کلیدی ایفا  می کند.

شکل هرم غذایی

طبقه بندی گروههای غذایی بر اساس اهمیت و میزان مصرف می باشد .

گروههای غذایی شامل گروه نان و غلات، گروه میوه، گروه سبزی، گروه گوشت، گروه شیر است .

طبقه اول هرم غذایی: در هرم غذایی ، گروه نان و  غلات که شامل : نان ها ، برنج ، ماکارونی ، بیسکویت ، غلات صبحانه و دیگر مواد نشاسته ای است ، در طبقه  اول  قرار دارند که بزرگترین بخش  هرم  است .

از این گروه روزانه باید به میزان ۶ تا ۱۱ واحد مصرف شود .

طبقه دوم هرم غذایی: طبقه دوم گروه سبزی و گروه میوه است که در درجه دوم اهمیت قراردارد . از گروه سبزی روزانه ۳ تا ۵ واحد و از گروه میوه روزانه ۲ تا ۴ واحد باید مصرف شود .

[irp posts=”1295″ name=”همه چیز در مورد برنج کشت دوم”]

طبقه سوم هرم غذایی: در درجه سوم  گروه  گوشت و لبنیات واقع است که میزان مصرف از گروه گوشت روزانه ۲ تا ۳ واحد و از گروه شیر نیز ۲ تا ۳ واحد باید باشد .

طبقه چهارم و فوقانی هرم غذایی: در قسمت  نوک هرم بخش چربی ها و شیرینی  هاست که کمترین فضا را دارا است و این بدان معنی است که باید آنها را به مقدار کم مصرف کرد .

این نوع غذاها به عنوان یک گروه غذایی اصلی توصیه نشده اند.دبنابراین مصرف آنها اختیاری است ولی باید محدود باشد  چون دارای کالری بالا هستند.

ادویه ها، قهوه، چای و نوشابه های گازدار در هرم جایی ندارند زیرا مواد مغذی را شامل نمی شوند ولی باعث لذیذتر  شدن غذا ها می گردنند.

 

 

 

پاسخی بگذارید