خبرنامه, مقالات

همه چیز در مورد برنج کشت دوم

برنج کشت دوم

برنج کشت دوم

چند سالی است که برنج کشت دوم توسط کشاورزان برداشت می شود و شما نیز در فروشگاه ها از دهان فروشندگان برنج این عبارت یا نظایر آن مانند برنج دوباره کشت را شنیده اید و احیانا اطلاعات پراکنده ای کسب کرده اید. اکنون ببینیم منظور از برنج کشت دوم چیست؟ چرا می گوئیم برنج کشت دوم؟ تفاوت برنج کشت دوم با برنج کشت اول چیست؟

می دانیم که فصل کاشت برنج فروردین ماه است و فصل برداشت آن نیز حداکثر مرداد ماه می باشد. اما بعد از اینکه برداشت برنج در کشت اول انجام شد، برخی برنج کاران بلافاصله اقدام به کاشت بعدی می کنند.  آنها بسرعت اقدام به آماده سازی زمین و نشا مجدد برنج می کنند. البته بذرهای آن را از قبل آماده کرده اند. زمان برداشت برنج کشت دوم آبان ماه است. نگهداری این برنج خصوصا در اوج گرمای تابستان یعنی مردادماه و بخاطر تبخیر بیشتر آب، نیاز به آب بیشتری دارد. اما رفته رفته با آغاز فصل سرما، بر میزان مصرف آب کاسته می شود. همین عامل باعث می شود تا صرفا کشاورزانی که دسترسی به چاه های سطحی یا آب رودخانه ای مطمئن دارند، اقدام به برنج کشت دوم نمایند.

[irp posts=”1103″ name=”آیا برنج دودی سرطان زاست؟”]

تجربه ثابت کرده که این برنج از مرغوبیت بیشتری نسبت به برنج کشت اول برخوردار است و از عطر و طعم فوق العاده ای برخوردار است و در هنگام پخت ری خوبی دارد.همه این مزایا باعث شده که ارزش این برنج نسبت به برنج مشابه آن در کشت اول بالاتر است و لذا قیمت بالاتری دارد.

ری برنج

بسیاری از کارشناسان و کشاورزان محلی بر این باورند که آب باران پائیزی و آفتاب نسبتا ملایم این دوره، باعث کیفیت بیشتر برنج کشت دوم می شود. همچنین به دلیل اینکه فاصله آخرین سم پاشی کشت دوم تا برداشت آن، زمان بیشتری نسبت به کشت اول به طول می انجامد در نتیجه برنج سالمتری از این حیث شمرده می شود.

کشت دوم بیشتر در استان مازندران و بویژه در شهر فریدونکنار انجام می شود و عملا در استان های دیگر مانند استان گیلان شاهد کشت دوم نیستیم.

اغلب در کشت دوم از برنجی متفاوت از برنج کشت اول استفاده می کنند. اما اغلب کشاورزان از برنج هاشمی یا طارم محلی در کشت دوم استفاده می کنند.

پاسخ به اشکالات کشت دوم برنج

برخی موسسات تحقیقاتی برنج، کشت دوم برنج را به کشاورزان توصیه نمی کند. یکی از دلایل آن را مصرف بیش از اندازه آب عنوان کرده اند. در حالی که برنج کشت دوم صرفا در یکی دو هفته اول بدلیل تبخیر سطحی آب نیاز به آب بیشتری است و بعد از آن با آب باران بمانند برنج کشت اول آبیاری می شود.

البته بهتر است که کشاورزان در سالهایی که بارندگی کمتری دارد و کشور با مشکل کم آبی شدید مواجه است، اقدام به تولید برنج کشت دوم ننمایند.

از طرفی سیاستهای کلان نهادهای حاکمیتی، تولید هر چه بیشتر برنج با کیفیت ایرانی جهت تامین نیاز داخل و کاهش واردات برنج های بی کیفیت و استقلال بیشتر در این حوزه است. 

از کجا می توان برنج کشت دوم را تهیه کرد؟

برنج کشت دوم علیرغم کیفیت بالاتر نسبت به برنج مشابه خود،‌از نظر حجم زیر کشت بسیار کمتر است. چرا که همانطور که در بالا ذکر شد در همه جا قابلیت کشت ندارد. از طرفی با توجه به کم بودن و مرغوبیت بیشتر، قیمت آن کمی بالاتر است که البته با توجه به عطر و طعم و ری فوق العاده اش، ارزشش را دارد.

در ای تی مارکت  فروشنده های معتبر و دست اول برنج بعضا اقدام به فروش برنج کشت دوم می کنند. از  مزایای برخی از این فروشندگان، ضمانت رضایت شما از پخت، کیفیت و عطر و طعم آن می باشد. کافی است روی دکمه زیر فشار دهید:

[su_button url=”https://etmarket.org/product/rice-reared/” target=”blank” style=”flat” background=”#fd9c0f” color=”#ffffff” size=”8″ center=”yes” radius=”round” id=”add-pm”]خرید برنج کشت دوم [/su_button]

پاسخی بگذارید