خبرنامه, مقالات

انسان ها در دام رنگ های خوراکی مجاز و غیرمجاز!

رنگ های خوراکی

رنگ های مورد استفاده در مواد غذایی

این روزها رنگ های متعدد غذایی برای ایجاد حق انتخاب  بیشتر ، زیبایی ، تنوع و بازار پسندی در اکثر فروشگاه ها عرضه می شود.  ولی  گاهی  برای مخفی کردن، پوشاندن و نامحسوس جلوه دادن  عیوب و تقلبات  فرآورده های غذایی به کار می رود.

مصرف هر ماده شیمیایی از جمله رنگ ها دارای اثرات بیولوژیک بر روی مصرف کننده می باشد که ممکن است در اثر مصرف متمادی در طول سالها و یا دریافت روزانه بیش از حد آنها سلامت مصرف کننده به مخاطره افتاده و باعث اختلالات جسمی گردد.

رنگ هایی که در مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند منشاء طبیعی داشته  باشند یعنی از منابع طبیعی استخراج شود.

در این رابطه می توان به زعفران و یا زردچوبه اشاره داشت. از رنگهای طبیعی دیگر می توان کلروفیل ، آنتوسیانین و تبالین را نام برد، این رنگها دارای منشاء گیاهی هستند، اما برخی از رنگدانه های طبیعی دارای منشاء حیوانی یا معدنی هستند.

[irp posts=”2489″ name=”تغذیه و ارتباط آن با سلامتی”]

رنگ های حیوانی مانند رنگ قرمز کوشینیل ، که از نوعی حشره استخراج  می شود. استفاده و یا استخراج رنگ از منابع طبیعی همیشه مقرون به صرفه نبوده و یا دسترسی به مواد اولیه وجود ندارد، بنابراین ساختمان رنگدانه های طبیعی مورد شناسایی قرار گرفته و مشابه آن در صنعت ساخته می شود.

از این رنگها می توان بتاکاروتن را ذکر کرد که در سالهای اخیر در صنعت ماکارونی ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع رنگ های خوراکی:

رنگ های طبیعی گیاهی

رنگ های طبیعی : به آن دسته از رنگ های خوراکی گویند که از منابع طبيعی (گياهی و حيوانی) بدست می آیند.(تصویر فوق) 

رنگهای گیاهی

 رنگ های گیاهی: نظير قرمز چغندر، کورکومين، کلروفيل، آناتو، کارتاموس، آنتوسيانين ها و  که از بخش های  مختلف گياهان استخراج می شوند(تصویر فوق)

رنگ های حیوانی

 رنگ های حیوانی: نظير کارمين که از نوعی حشره به دست می آید(تصویر فوق)

رنگ های غیر آلی: ترکيبات غير آلی (معدنی) هستند که یا در طبيعت یافت شده و یا با سنتز بدست می آیند ،مانند رنگ معدنی دی اکسيد تيتانيوم که از فرآوری مواد معدنی حاوی تيتانيوم بدست می آید.

رنگ های سنتزی :شامل دو دسته رنگ های مشابه طبيعی و رنگ های مصنوعی می باشند

رنگ های مشابه طبیعی: به آن دسته از رنگ های خوراکی گویند که فرمولاسيون و ساختمان شيميایی آنها در طبيعت وجود دارد ، ليكن بدليل عدم توجيه اقتصادی یا عدم دسترسی به مواد اوليه کافی، به روش های شيميایی از منشاء غير طبيعی توليد می شوند، نظير بتاکاروتن سنتزی.

رنگ های مصنوعی: به آن دسته از رنگ های خوراکی گویند که در طبيعت وجود نداشته و با استفاده از روشهای شيميایی ساخته ميشوند، نظير سانست یلو، کينولين یلو، بریليانت بلو، آلورا رد و . . .

مضرات رنگ های مصنوعی

مضرات مصرف رنگ های خوراکی مصنوعی

مصرف هر ماده شيميایی نظير رنگ ها دارای اثرات بيولوژیک بر روی مصرف کننده می باشد که ممكن است دراثر مصرف متمادی درطول سال ها و یا دریافت روزانه بيش از حد آنها سلامت مصرف کننده به مخاطره افتاده و باعت اختلالات جسمی می گردد.

احتمال بروز سرطان، بيماری های کبدی و کليوی در مصرف کنندگان وجود دارد و احتمال آسيب دیدن کبد وکليه به عنوان دو سيستم سم زدای بدن ، بيشتر از سایر ارگان هاست.

همچنين افراد آسيب پذیری مثل کودکان، خانم های باردار و سالمندان بيشتر در معرض خطر هستند.

استفاده از رنگ های غيرمجاز در خوراکی های کودکانهای مثل بيسكويت یا یخمک میتواند باعت از کار افتادن کبدکودک یا حتی مرگ او شود.

امكان بروز ناهنجاری کودک و سقط جنين هم در مادرانی که مصرف کننده رنگهای غيرمجاز هستند، دور از انتظار نيست.

[irp posts=”2272″ name=”روغن کنجد روغنی جادویی است”]

رنگ های مصنوعی غذایی قدرت تمرکز کودکان را کاهش  میدهند.

برخی از این رنگ ها در کودکان بیش فعال میتواند موجب تشدید مشكل آنها شود.

در واقع، برحسب نوع  ماده رنگی به کار رفته خطرات مختلف و متعددی میتواند مصرف کننده را تهدید کند و گاهی مسموم کننده باشد و عوارض جدی و شدیدی به همراه آورد.

به همين دليل است که مساله خوراکی بودن رنگها و مجاز بودن آنها بسیار با اهميت است.

رنگهای مصنوعی که به مواد غذایی و نوشيدنیها افزوده میشوند، میتوانند ضریب هوشی کودکان را کاهش دهند. محققان اثر خوراکی های با رنگ مصنوعی را با اثر حذف این خوراکی ها محاسبه کردند و نتيجه گيری آنها این بود که وقتی کودکان آبميوه با رنگ مصنوعی مینوشند، بيشتر احتمال دارد که بیش فعال شوند.

بسياری از رنگ های مصنوعی عامل ایجاد کننده اختلالات در کليه ها، بروز آسم، تضعيف سيستم ایمنی بدن، واکنش های آنافيلات کتيک (واکنش های آلرژیک جدی که به طور ناگهانی آغاز شده و میتواند منجر به مرگ گردد)، اختلال در خواب، ایجاد فشار خون، تاثير بر عملكرد کبد و… شوند.

بخش تحقیقات ای تی مارکت

دیدگاهتان را بنویسید